BWPWAP Program Overview

BWPWAP Program Overview

transmediale would like to announce our 2013 program and rich roster of participants. Traversing thematic threads, professions, panels, exhibitions, film screenings, performances, and workshops; the one Pluto long day and Earth week will present visitors with diverse events re-enacting not-so-distant pasts and half-forgotten places. We will explore unrealistic and poetic modes of cultural critique—as if BWPWAP.

transmediale would like to announce our 2013 program and rich roster of participants. Traversing thematic threads, professions, panels, exhibitions, film screenings, performances, and workshops; the one Pluto long day and Earth week will present visitors with diverse events re-enacting not-so-distant pasts and half-forgotten places. We will explore unrealistic and poetic modes of cultural critique—as if BWPWAP.

 

Download the Program Overview as PDF

 

 

Opening Day: The Blue Hour of Pluto

Tue.29.Jan – 17:30-24:00

 

THE MISEDUCATION OF ANYA MAJOR

Exhibition Opening - 17:30,
Open all festival days: 10:00 to 22:00

Three exhibitions about reimagining the effects, uses and developments of contemporary media:
Tools of Distorted Creativity
Imaging with Machine Processes: The Generative Art of Sonia Landy Sheridan
Evil Media Distribution Centre

 

Memoblast

Performance Paper

17:30 to 22:00 – Café Global stage

By Goto80, Raquel Meyers, Jacob Sikker Remin

 

alva noto . uni acronym feat. anne-james chaton

Screening Users

17:30 to 23:30 – Theatersaal

By Carsten Nicolai

 

Pluto Y U No Planet?
Opening ceremony for transmediale 2013 BWPWAP

19:00 to 20:30 – Auditorium

Welcoming words: Bernd Scherer, HKW
Host: Kristoffer Gansing, transmediale
Special guests: Mike Brown, Lisa Messeri, Gerhard Schwehm

 

PNEUMAtic circUS

reSource Networks

20:30 to 21:00 – Central foyer

A project curated by Vittore Baroni featuring the Mail Art Network

 

ReFunct Media Presentation

reSource Users

21:00 to 21:30 – K1

With Benjamin Gaulon, Gijs Gieskes, Phillip Stearns, Tom Verbruggen (toktek), Karl Klomp, Peter Edwards. Introduced by Tatiana Bazzichelli.

 

BWPWAP Soundsystem (The Blue Hour of Pluto)

22:00 to 23:30 – Café Global stage

With People Like Us

 

Breakfast on Pluto

WED.30.JAN – 10:00-24:00

 

Depletion Design

Conference Networks

11:00 to 13:00 – Theatersaal

Moderators: Carolin Wiedemann, Soenke Zehle
With Jennifer Gabrys, Marie-Luise Angerer, David Michael Berry

 

Post-digital Publishing Workshop: DIY Publishing 

Workshop Paper

12:00 to 19:00 – Lower foyer

With Florian Cramer, Eleanor Greenhalgh and Dave Young, Andre Castro and Silvio Lorusso, Annette Knol

 

Mail Art in the GDR

Conference Networks

13:00 to 14:30 – K1

Moderator: Dieter Daniels
With Karla Sachse, Lutz Wohlrab

 

Imaginary Museums, Computationality & the New Aesthetic

Conference Users

13:30 to 14:30 – Central foyer

With David Michael Berry, Baruch Gottlieb, Lioudmila Voropai, Adam Hyde, Michael Dieter

 

Talking to the Exterior World

Screening Networks

14:30 to 16:30 – Theatersaal

Directors attending screening and Q&A: Tonje Alice Madsen, Karimah Ashadu

 

Paperbound - Cultural Imaginaries and Practices in the Epoch of Paper

Conference Paper

15:00 to 17:00 – Auditorium

Moderator: Alessandro Ludovico
With Lothar Müller, Markus Krajewski, Gary Hall, Janneke Adema

 

Learning From Evil Media

Conference Users

16:00 to 18:00 – K1

Moderator: Jacob Lillemose
With Andrew Goffey, Matthew Fuller

 

Ludic Inferfaces Presentation

Conference

16:00 to 17:00 – Central foyer

With Georg Russegger

 

Remade Reproductions

Screening Imaginary Museum

18:00 to 20:00 – Theatersaal

Directors attending screening and Q&A: Volker Schreiner, John Smith

 

transmediale 2013 Marshall McLuhan Lecture with Ian Hacking
Plutos, Plutocrats & Plutonium

Respondent: Lorraine Daston

External, conference Networks, Paper, Users, Desire

18:30 to 20:00 – Embassy of Canada

 

-logy

Performance Networks

19:00 to 19:15 – Café Global Stage

With Vanessa Gageos

 

casperelectronics

Performance Users

19:30 to 19:50 – Café Global Stage

By Peter Edwards

 

Movement Materials and What We Can Do

Performance Paper

20:00 to 21:00 – K1

With Andrew Norman Wilson

 

[[[ I'll Show You HD ]]]

transmediale Marshall McLuhan Salon 2013

Exhibition by Jennifer Chan

External Users

20:15 to 21:30 – Embassy of Canada

 

Instrumentarium II. (BWPWAP and The Golden Age Edition)

Performance Networks

21:00 to 22:30 – Auditorium

By Boris Hegenbart feat. Felix Kubin

 

BWPWAP Soundsystem (Breakfast on Pluto)

22:30 to 23:30 – Café Global stage

With actylat (STRFLD Simulation)

 

Lunch at Charon

THU.31.JAN – 10:00-24:00

 

Launch of the Researching BWPWAP Newspaper

Conference Paper

11:00 to 13:00 – Theatersaal

With Geoff Cox, Christian Ulrik Andersen, Armin Beverungen, Tatiana Bazzichelli, Kristoffer Gansing and the participants of the Researching BWPWAP PhD Conference/Workshop

 

OPEN, O SESAMI. OPEN, O GREEN. OPEN, O FIELDS. A chance meeting in the name of Green Rush

reSource Networks

11:00 to 13:00 – Central Foyer

Initiated by Shu Lea Cheang
With Svenja Nette, Rasa Smite and Raitis Smits, Gívan Belá, Annemie Maes, Lenka Dolanova and Michal Kindernay, Maja Smrekar, Armin Medosch

 

Atypo.org: artist's books in the post digital era

Workshop Paper

11:00 to 12:00 / 12:00 to 14:00 – K1

With Giacomo Verde, Les Liens Invisibles

 

E-Waste Workshop

Workshop Users

11:00 to 14:00 – K2

Initiated by Benjamin Gaulon and Lourens Rozema. Workshop led by Karl Klomp, Tom Verbruggen (toktek) and Benjamin Gaulon

 

Post-digital Publishing Workshop: Publishing and the University - Open Access and Open Learning

Workshop Paper

12:00 to 19:00 – Lower Foyer

With Simon Worthington

 

OVER the HEAD

Book Launch

14:00 – Central Foyer

With Siegfried Zielinski. Introduced by Marcel René Marburger

 

Media's Material

Screening Paper

14:30 to 16:30 – Theatersaal

Directors attending screening and Q&A: Michel Klöfkorn, Eleonore de Montesquiou

 

Remixing Digital Cities

Conference Networks

15:00 to 17:00 – K1

Moderator: Clemens Apprich
With Felipe Fonseca, Marleen Stikker, Karl Heinz Jeron, Mathias Fuchs

 

What Was The User?

Conference Users

15:00 to 17:00 – Auditorium

Moderator: Jacob Lillemose
With Olia Lialina, Pär Thörn, Cornelia Sollfrank

 

Building Local Autonomy Networks

Workshop Desire

15:00 to 18:00 – K2

With Micha Cárdenas

 

PNEUMAtic circUS

reSource Networks

15:00 to 21:00 – Central Foyer

A project curated by Vittore Baroni featuring the Mail Art Network

 

de/Rastra

Performance Users

17:00 to 17:15 – Café Global Stage

By Kyle Evans

 

OCTO P7C-1 Miscommunication Technologies

reSource Networks

17:30 to 18:15 – Central Foyer

With Telekommunisten

 

The Economy, Stupid!

Screening Users

18:00 to 20:00 – Theatersaal

Directors attending screening and Q&A: Andrew Norman Wilson, Ralph Kistler

 

Let there Be Light and Sound: WMSWF and Fluorescene

Performance Double Bill Users

19:00 to 20:30 – K1

By ray vibration; Phillip Stearns

 

BWPWAP networks with Geert Lovink

Social Media: From Complaints to Alternative Tools

Conference Networks

19:00 to 20:30 – Auditorium

Respondent: Craig Saper

 

BWPWAP networks
Consequences (One Thing Leads To Another)

Performance Networks

21:30 to 22:30 – Auditorium

By People Like Us

 

Mind the Volcano!

Performance Users

22:30 to 23:30 – Café Global Stage

By Goto80, Raquel Meyers

 

 

Kuiper's Afternoon

FRI.01.FEB – 10:00-24:00

 

Analog sound and light synth building workshop

Workshop Users

10:00 to 15:00 – K2

With Peter Edwards

 

Spam, Porn and Bodily Computation

Conference Desire

11:00 to 13:00 – Theatersaal

Moderator: Gaia Novati
With Finn Brunton, Rose White, Stewart Home

 

encapsulations/openings @ PNEUMAtic circUS

Workshop, reSource Networks

11:30 to 13:00 – Central Foyer

With Lutz Wohlrab , Karla Sachse

 

The Archive Panel: Long-Term Preservation of Digital Art

Conference

12:00 to 13:30 – Central Foyer

With Baruch Gottlieb, Bernhard Serexhe, Agniezska Kubicka-Dzieduszycka

 

Post-digital Publishing Workshop: Indy Publishers - new readers/new economy

Workshop Paper

12:00 to 19:00 – Lower Foyer

With Simon Worthington

 

Speaking Code: Coding as Aesthetic and Political Expression

Book Launch

14:00 – Central Foyer

With Geoff Cox. Introduced by Tatiana Bazzichelli

 

Textfiles of Desire

Conference Desire

13:30 to 15:00 – K1

Moderator: Tina Lorenz
With Helena Velena, Jason Scott, Ariel Efraim Ashbel

 

Video Vortex Hangout

Screening Networks

14:30 to 16:30 – Theatersaal

With Vera Tollmann, Oliver Lerone Schultz, Matthew Adeiza , Sung Youn Lim, Boaz Levin, Ma Ran

 

Disrupting the Bureaucracy, Rethinking Social Networks

Conference Networks

15:00 to 17:00 – Auditorium

Moderator: Tatiana Bazzichelli
With Stevphen Shukaitis, Craig Saper, Dmytri Kleiner, and a performative intervention by Karla Sachse, Lutz Wohlrab

 

Digital Memory and the Archive & What is Media Archaeology?

Book Launch

15:30 – Central Foyer

With Jussi Parikka and Wolfgang Ernst

 

Mobile Device Forensics for Artists

Workshop Users

16:00 to 19:00 – K2

With Johannes P Osterhoff

 

PNEUMAtic circUS

reSource Networks

16:00 to 21:00 – Central Foyer

A project curated by Vittore Baroni featuring the Mail Art Network

 

Composting the City | Composting the Net

Performance, reSource Networks

17:30 to 18:30 – K1

By Shu Lea Cheang, Martin Howse, Tikul, Ayumi Matsuzaka

 

Tales of the Unknown

Screening Networks

18:00 to 20:00 – Theatersaal

 

BWPWAP users with Olga Goriunova
Aesthetic Growth: Becoming a Human, a Thing or a Piece of Code

Conference Users

19:00 to 20:30 – Auditorium

Respondent: Finn Brunton

 

BWPWAP Users
Coded Narratives

Performance Users

21:30 to 23:00 – Auditorium

By Vanessa Ramos-Velasquez with guest musician A Guy Called Gerald

 

The Long Plutonian Sunset

SAT.02.FEB – 10:00-24:00

 

Back When Pluto was Another Cold War Heavenly Body:
Militarisation, Media and Space

Conference Desire

11:00 to 13:00 – Theatersaal

Moderator: Lisa R. Messeri
With Jussi Parikka, Sunil Manghani, Ryan Bishop, Ken Hollings

 

The Outsourced / Outsourcing User (Part I): My Name Is Janez Janša

Conference Users

12:00 to 13:30 – K1

Moderator: Bani Brusadin
With Janez Janša

 

Post-digital Publishing Workshop: Home Library

Workshop Paper

12:00 to 16:30 – Lower Foyer

With Alessandro Ludovico, Nenad Romić (Marcell Mars), Marta Ponsa, Stéphanie Vilayphion

 

Emoporn, Sex Machines and Mediated Sexualities

Conference Desire

13:30 to 15:30 – Auditorium

Moderator: Rose White
With Francesco WARBEAR Macarone Palmieri, Stephanie Rothenberg, Jeff Crouse, Isaac Leung
Includes the performance Laborers of Love/LOL by Jeff Crouse, Stephanie Rothenberg

 

The Outsourced / Outsourcing User (Part II)

Conference Users

14:30 to 16:00 – K1

Moderator: Olga Goriunova
With IOCOSE, Florian Alexander Schmidt

 

Too Many Things

Screening Users

14:30 to 16:30 – Theatersaal

Directors attending screening and Q&A: Elizabeth Price, John Smith

 

OCTO P7C-1 Product Demonstration

reSource Networks

15:00 to 15:45 – Central Foyer

With the Telekommunisten collective and CEO Octavia Allende-Freedman

 

Control your own cloud

Workshop Networks

15:00 to 18:00 – K2

With Rui Guerra, Geoff Cox

 

PNEUMAtic circUS

reSource Networks

16:00 to 21:00 – Central Foyer

A project by Vittore Baroni featuring the Mail Art Network

 

BWPWAP paper with Kenneth Goldsmith

Conference Paper

17:00 to 18:30 – Auditorium

Respondent: Florian Cramer

 

Toute la mémoire du monde

Screening Imaginary Museum

18:00 to 20:00 – Theatersaal

Director attending screening and Q&A: Elizabeth Price

 

WYBIDIBD: When You Break It Down It Breaks Down - analysing social media as a progressive form of comics

Conference Paper

18:30 to 20:00 – K1

Moderator: Oliver Lerone Schultz
With Gabriel S Moses

 

In the Jodoverse and Beyond

With participation of Alejandro Jodorowsky through a live video stream.

Moderator: Hasko Baumann / Introduced by Jacob Lillemose

Conference  Paper

Including: Darkness Bright by Demdike Stare; Gatekeeper "EXO"

Performance Double Bill

20:30 to 00:15 – Auditorium

 

Sources Synths Circuits. The Instrumentarium of Prof. Kittler

Conference Users

21:30 to 23:00 – Theatersaal

With Paul Feigelfeld, Sebastian Döring, Jussi Parikka, Jan-Peter E.R. Sonntag

 

Transneptunian Midnight

SUN.03.FEB – 10:00-24:00

 

Software of the Future, or The Model precedes the Real

Workshop Desire

11:00 to 14:00 – K2

With Alan N. Shapiro, Anja Wiesinger

 

file_under: The Imaginary Museum

Conference Imaginary Museum

12:00 to 13:30 – Theatersaal

Moderator: Kristoffer Gansing
With Massimo Canevacci, Lioudmila Voropai, Fredrik Svensk

 

In A Quare Time and Place:
On the Politics of Blaxploitation-Cinema and Sun Ra’s Afrofuturism

Conference Desire

14:00 to 15:00 – K1

Moderator: Antke Engel
With Tim Stüttgen

 

Malraux's Screening

Screening Imaginary Museum

14:30 to 16:30 – Theatersaal

Director attending screening and Q&A: Dennis Adams

 

Trail Blazers Web Surfing Contest

Contest Networks

15:00 to 18:00 – Café Global Stage

Moderated by Dragan Espenschied - The Beautiful Zeros and Ugly Ones

 

BWPWAP desire with Allucquére Rosanne "Sandy" Stone

Conference Desire

16:00 to 17:30 – Auditorium

Respondent: Francesco WARBEAR Macarone Palmieri

 

Imaginary Lives

Screening Imaginary Museum

18:00 to 20:00 – Theatersaal

Director attending screening and Q&A: Babak Afrassiabi

 

BWPWAP Desire
Eier Haben

Performance Desire

18:30 to 20:00 – Auditorium

By Diane Torr with Anus B. Haven, Anaïs Héraud, Kai Simon Stoeger and Viola

  

BWPWAP Soundsystem (Post Festival Hangout)

22:30 to 23:30 – Café Global stage

With Maria Mouk and Lukas Grundmann

share